Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se také vyučoval dějepis za „temné totality“ 50.let.

Zdejší nekonečné diskuse o školství a vyučování jsou pro mne už odtažitými tématy. Nicméně jsem si po některých propagandistických příspěvkách připomněl, jak se např. vyučoval dějepis za „temné totality“ 50.let.

Po netu kolují snímky z pražských Olšanských hřbitovů s hroby mnoha významných osobností. Hned na třetím snímku je hrob Josefa Božka – průkopníka parní dopravy u nás. To mně připomnělo dějepisáře prof. Hubáčka. Toho jsme měli na naší strojní průmyslové škole v Masné, dějepis jsme tehdy měli první dva roky. Tehdy mě dějepis nijak neoslovil, a žádnou komunistickou propagandu prof. Hubáček nešířil. Učil tehdy běžný dějepis počínaje starověkem, otrokářstvím, pak přes feudalismus k počátkům průmyslové revoluce, přes rozvoj manufaktur, atd., vždy s ohledem na naše technické zaměření (např. o tom, že četníci stříleli ve Frývaldově do nezaměstnaných hladových kameníků, jejich žen a dětí, jsem se dozvěděl zcela mimo školy jen proto, že mne zajímala historie Osvobozeného divadla a že V+W ta akce pobouřila – „zalkli se hněvem“, jak napsal Voskovec – a pak začali psát už jiné hry).

A proč jsem si na to teď vzpomněl v souvislosti s tím Josefem Božkem?

Na konci II.ročníku jsme totiž měli za úkol zpracovat nějakou historii s jakýmkoliv technickým námětem. Já jsem tehdy zpracoval historii a vývoj rozvodů parních strojů, což byl elaborát asi na 30 stránek strojopisu se spoustou obrázků, atd. To znamenalo dělat rešerše v Technické knihovně atd. Ale o nějaký rok před námi nějací mládenci z naší průmky v rámci podobného úkolu vyšťárali na Olšanech hrob Josefa Božka, který pak byl péčí naší průmky obnoven a je tam na něm dodneška doplňková deska dokladující tuto akci. (Božkův hrob je hned na kraji hřbitova v dolní části pár desítek metrů od vchodu z Olšanského náměstí).

Ona byla tehdy dokonce nějaká soutěž mezi pražskými průmyslovkami o nejlepší historické pojednání. Měli jsme tehdy ve třídě jednoho fandu na automobilismus, on byl také talentovaný kreslíř a ten vypracoval skvělé pojednání se spoustou vlastnoručně kreslených obrázků. Tak jeho práce se tehdy v Praze umístila na prvním místě. To já byl zase dobrý na technické kreslení a tak jsem už v I.ročníku vyhotovil pro učitele technického kreslení obrázkovou dokumentaci pro skripta technického kreslení. Později jsem jinému profesoru zpracoval výkresovou dokumentaci pro stavbu motorového člunu. Já měl tak perfektní popisky na výkresech, že jsem u maturity upadnul u předsedy komise (což byl ředitel z jiné pražské průmky) v podezření, že jsem výkresy na diplomku popisoval ještě podle šablonky – což by mělo být pro čtvrťáka už nevhodné. Až detailní pohled dosvědčil, že popisky byly skutečně od ruky.

Avšak ten historický elaborát nebyla jediná aktivita, kterou nám prof. Hubáček zadal. V 50. letech v Praze fungovala jakási Pražská informační služba (nebo tak nějak), která organisovala a pořádala o nedělích dopoledne vlastivědné vycházky, vždy s výklady zasvěcenců, k různým kulturním místům: k pražským památkám, do různých paláců, kostelů, na hřbitovy, do divadel, atd. Programy vycházek vycházely v sešitku A5 vždy na měsíc dopředu, a vždycky se sešel houfek zájemců. A na tyto vlastivědné vycházky nás prof. Hubáček nutil. Já tehdy mimo jiné prolezl zákulisí několika velkých divadel. A měli jsme za úkol o tom vždy napsat pár vět. Také mi teď vytanulo na mysli, jak Hubáček velebil Smetanovu Prodanku, zmiňoval rozvoj mediciny v dřívějších stoletích, a tak podobně. Tak takovým způsobem se tehdy (tj. za „temné totality“) učil u nás dějepis.

Také češtinář prof. Zachystal postupoval podobně. Myslím, že hned v I.ročníku nám zadal za úkol přečíst I.díl F.L.Věka a také o tom napsat elaborát. Já vždycky hodně četl, ale ten F.L.Věk mne zaujal natolik, že jsem pak hned po té přečetl všechny zbývající čtyři díly. A ještě v 90.letech jsem k mému velkému potěšení objevil skvělé vydání F.L.Věka z r. 1925, se skvělými ilustracemi, a to za babku, v jednom pražském antikvariátu. Znám F.L.Věka natolik podrobně, že po rozhoření diskusí k Mariánskému sloupu jsem hned našel v V.dílu v kap. XXV., co napsal Jirásek také o kapli na Bílé Hoře: Byla také kaple na Bílé Hoře, Maria Victoria, pomník toho, jak český národ upadl do nepochopitelné, hňupské hlouposti, jak byl od jezuitův až k dobytčímu nerozumu přiveden. (Viz můj příspěvek zde na blogu: Nebyl jen Mariánský sloup. Byla také kaple na Bílé Hoře,  ze dne 28.1.2020. Mimochodem: Sedmnáctiletá Milada, později provdaná Horáková, v říjnu 1918 vylezla po přistaveném hasičském žebříku do vrcholu Mariánského sloupu a přes hlavu statue přehodila smyčku lana, kterým pak byl Mariánský sloup stržen k zemi).

Tak takovým způsobem se na naší průmce v letech 53 – 57 vyučovaly humanitní obory. Na rozdíl od všelijakých propagandistických výkřiků, co se tady občas vyskytují.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Komárek | středa 15.7.2020 13:51 | karma článku: 31,50 | přečteno: 1658x
  • Další články autora

Josef Komárek

Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?

Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.

22.2.2024 v 12:55 | Karma: 33,29 | Přečteno: 1124x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

8.2.2024 v 12:50 | Karma: 33,92 | Přečteno: 888x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Kamouček ouver (communications check over).

Tak tohle jsme slyšeli ze sluchátek na Klínovci v té mírové pohodě roku 1960. To hlásili ve dne v noci LOPáci, co jezdili v džípech na bavorské straně šumavské hranice. LOP byly americké Lehké Obrněné Pluky.

31.1.2024 v 12:50 | Karma: 17,17 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.

Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.

4.1.2024 v 13:50 | Karma: 18,64 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je nejvyšší čas založit Ústav pro Studium Servilních a Lokajských Režimů.

Je prostě potřeba postavit studium a analýzu servility a lokajství na vědecké základy. Protože to přece není normální, aby v naší zemi tolik vládců a politiků sloužilo cizím zájmům a škodilo vlastní zemi.

23.11.2023 v 13:53 | Karma: 34,60 | Přečteno: 831x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

  • Počet článků 156
  • Celková karma 33,60
  • Průměrná čtenost 1567x
Senior - bývalý systémový inženýr.

Seznam rubrik