Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Praha – město parasitů? A venkov jako „zbytek“ republiky?

Pobavila mne předvánoční zpráva na teletextu ČTV (16.12)., že Praha je v HDP (tj. v hrubém domácím produktu) na úrovni Londýna a že vytváří čtvrtinu HDP celé ČR. Jaképak reálné hodnoty asi tak Praha vytváří?

Nebylo by přesnější uvést, že Praha si statečně nahrabala nejvíc z kapes daňových poplatníků? Ono to celé vyplývá z obdivuhodné metody počítání HDP. Podle této metody, když někdo umře na rakovinu, tak HDP naroste. A když přitom ještě vyhoří, tak HDP naroste ještě více.

Aby dejme tomu Ml. Boleslav vytvořila půl miliardy, tak musí vyrobit zhruba 2000 aut. To je dvoudenní produkce montážního pásu. To obskurní pražské firmě stačí, když zařídí při summitu NATO promítání a ozvučení sálu – a inkasuje za to také půl miliardy. A individuum Alexandr V. jim to bez problémů proplatí – ze státních peněz. Tak to jsou také pražské ekonomické výkony.

Samozřejmě, já jsem naprostý primitiv v této problematice, takovým zprávám já se chechtám, to hvězda zdejšího blogu Markéta Š. by to vysvětlila nepochybně úplně jinak a moje úvahy může úplně setřít. Pokusil jsem se něco o HDP vygůglovat - HDP lze údajně počítat třemi způsoby: produkční metodou, výdajovou metodou nebo důchodovou metodou. Podle výdajové metody HDP = výdaje na konečnou spotřebu plus tvorba hrubého kapitálu plus vývoz produktů a služeb minus dovoz produktů a služeb. Podle mne to příliš moc o tvorbě reálných hodnot nevypovídá (tedy na daném území). Ale jak říkám, jsem v tom primitiv.

Pokud vím, tak v Praze není už snad ani jedna fabrika, zato se od r.90 v Praze stále budují statisíce metrů čtverečních kancelářských ploch. Určité hodnoty vytváří pražská hotelová branže, Praha má dost turistů (pokud ty peníze neodtékají do nadnárodních hotelových společností). Také to prospívá obchodu. Ale dál jsou v Praze hlavně ministerstva, úřady, parlament, vysoké školství, nemocnice, atd. A ty většinou žijí z kapes daňových poplatníků (aniž bych ovšem zdravotnictví a užitečné školství považoval za parasitující odvětví). Asi také poradenské a IT firmy, vytvářející předražené produkty. A také banky, a jak banky hrabou, to je známo (matně vzpomínám, jak za minulé éry tehdejší ekonomické teorii nějak nebylo jasné, zdali bankovní systém vůbec tvoří nějaké hodnoty, asi to necituji správně, ale tak nějak to bylo). Já vnímám jako poťouchlost, když se teď dočítám, že jedna každá větší naše banka vykazuje stejnou tržbu a zisk, jako celá naše zemědělská produkce. To ať si každý odpoví sám, co by bylo, kdyby té banky nebylo, nebo kdyby nebylo té zemědělské produkce. A konec konců, proč by bankéři nehrabali, když jim tam ty peníze přitečou samy – vždyť jim na to bůh každému nadělil dvě poctivé ruce.

Už delší dobu se mi chtělo napsat příspěvek s názvem Městští parasité – nejpočetnější populační skupina dneška. A to spíše s ohledem na občasné zdejší úvahy o tom, do jaké míry ještě existuje tzv. demokracie. Já myslím, že demokracie také zaniká z důvodů neustále rostoucí produktivity práce (a s technologickým vývojem se nenadělá už vůbec nic). Čím dál méně lidí je potřeba pro hmotné zabezpečení života lidské společnosti. A co mají pak dělat ti ostatní? Ty tisíce politologů a sociálních a mediálních expertů, které chrlí ty jalové university? Nejspíš parasity nejrůznějšího druhu. Nejlépe úředníky – a tak za několik posledních let počet úředníků ve státní správě narostl o 80 tisíc. Úředníci si také vždy pracovní místa vytvoří. A tito lidé se při volbách samozřejmě rozhodují podle svých zájmů. Takže tzv. pracující, kteří drží společnost při životě, jsou už v menšině. Znamená to, že technologický pokrok vede zároveň k zániku demokracie? Jsou pak ještě jakékoliv volby demokratické? Když parasitická většina rozhoduje o pracující menšině? (Jaký to bolševický názor!).

On je ještě další problém. V soudobé industriální společnosti bílého člověka je část lidí ze společenského i pracovního dění vyřazena, intelektuálně na to nemají. A nemysleme si, že např. montáž automobilů na pásu je nějaká monotonní prostoduchá činnost, kterou by mohl dělat každý. Každé auto si na pásu na sobě veze rozsáhlou průvodku, tedy rozsáhlý seznam, co se na něj má namontovat (vše se vyrábí na objednávku, každý výrobek je jiný).  A to musí dělník či dělnice na každém taktu rychle přečíst a montované díly nepoplést – ty mají dělníci za zadkem (a na vše mají 90 sec). To vyžaduje vysokou gramotnost a intelektuální pružnost. A zároveň také manuální zručnost. To není práce pro každého. A tak přibývá profesí, které rozhodně nezvládá každý. A vůbec: ten pokřik o digitalisaci společnosti znamená také to, že část populace zůstane stranou.

Přitom digitalisace společnosti, výrobních, obchodních i společenských procesů vytváří velký prostor pro chytré ženičky. Nelze očekávat, že by se ženy pouštěly do těžkých mužských povolání, do řemesel a tak podobně. Ale pro studentky s talentem pro matematiku a pro teoretické a systémové myšlení čekají velké příležitosti. A přitom fysicky nenamáhavé. (Ale musí ty studentky žít v zemi, kde nebude vládnout Alláh – viz příspěvek Viktorie Besó 28.8.)

Nadutost pražáků (i když jsem jím býval) mne nadzdvihuje. Např. o výsledcích presidentských voleb referoval teletext ČTV pod názvem: jak volila Praha a jak volil „zbytek“ republiky. To už si páni redaktoři v ČTV ani neuvědomí, jak je stupidní označovat téměř 9 miliónů obyvatel v naší zemi za „zbytek“ republiky.

(Ale ono to není jen české specifikum. Po teroristickém útoku na dvojici mrakodrapů v N.Y. jsem už také slyšel ze západních zdrojů, že v nejvyšších patrech tam byly kavárny, kam ráno vyjížděli na snídani ti všelijací elegáni, a odkud pak při snídani pohlíželi svrchu na „zbytek“ USA, nebo dokonce na „zbytek“ světa).

Nad bohatstvím Prahy kdysi jásal i pan Nečas. Už tehdy mě napadlo, že vlastně není nad čím jásat.

Ale snad by bylo taktnější takové zprávy, jako že Praha vytváří čtvrtinu HDP celé ČR, raději neuveřejňovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Komárek | úterý 23.1.2018 13:54 | karma článku: 33,67 | přečteno: 1229x
  • Další články autora

Josef Komárek

Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?

Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.

22.2.2024 v 12:55 | Karma: 33,29 | Přečteno: 1124x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

8.2.2024 v 12:50 | Karma: 33,92 | Přečteno: 888x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Kamouček ouver (communications check over).

Tak tohle jsme slyšeli ze sluchátek na Klínovci v té mírové pohodě roku 1960. To hlásili ve dne v noci LOPáci, co jezdili v džípech na bavorské straně šumavské hranice. LOP byly americké Lehké Obrněné Pluky.

31.1.2024 v 12:50 | Karma: 17,17 | Přečteno: 448x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.

Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.

4.1.2024 v 13:50 | Karma: 18,64 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je nejvyšší čas založit Ústav pro Studium Servilních a Lokajských Režimů.

Je prostě potřeba postavit studium a analýzu servility a lokajství na vědecké základy. Protože to přece není normální, aby v naší zemi tolik vládců a politiků sloužilo cizím zájmům a škodilo vlastní zemi.

23.11.2023 v 13:53 | Karma: 34,60 | Přečteno: 831x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Slovensko vyděsilo přes tisíc výhrůžek bombovými útoky, cílily na školy i banky

7. května 2024  13:05,  aktualizováno  15:54

Slovenská policie v úterý zaznamenala přes 1 100 hrozeb pumovými útoky. Většina se týkala škol,...

Vláda pomůže ovocnářům, jimž způsobily mrazy milionové škody, částku upřesní

7. května 2024  5:34,  aktualizováno  15:44

Vláda pomůže ovocnářům, kterým zničily úrodu jarní mrazy. „Zaslouží určitou míru podpory,“ řekl po...

Po skoku do Vltavy zmizel, hledali ho i příbuzní. Mladého Brita vylovili mrtvého

7. května 2024  15:41

Tělo, které v neděli vylovili policisté z Vltavy poblíž Štefánikova mostu, patřilo...

Zákon o změně pohlaví je připravený, hlásí Blažek. Piráti chtějí „ze středověku“

7. května 2024  10:30,  aktualizováno  15:36

Ústavní soud v úterý zrušil sporná ustanovení o změně pohlaví. Nově od polovinu roku 2025 už nebude...

Prodej chaty, pozemek 736m2, Vrabčí Brod
Prodej chaty, pozemek 736m2, Vrabčí Brod

Vrabčí brod, Poříčí nad Sázavou - Hvozdec, okres Benešov
3 100 000 Kč

  • Počet článků 156
  • Celková karma 33,60
  • Průměrná čtenost 1567x
Senior - bývalý systémový inženýr.

Seznam rubrik