Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejde jenom o zateplování domů. A jak si toho užívá ptactvo nebeské?

30. 03. 2017 13:50:40
Jeden autor (takto doktor fších přírodních věd) tu měl příspěvky, jak tzv. zateplování je vlastně ekonomicky neefektivní. Já to vidím jinak: nešlo a nejde jen o zateplování. I ptactvo nebeské to vidí jinak.

Jak si tak pamatuji, družstevní bytová výstavba začala zhruba v r.1960, první stavby v Praze (např. v Hloubětíně, nebo u Kubánského náměstí) byly ještě v klasických technologiích: cihly, omítky, krovy, střešní tašky. Bylo to dost málo produktivní. A hned se přešlo na panelákovou výstavbu. Ty první objekty měly myslím označení G57U (výtvory nějaké projekční kanceláře z Gottwaldova), byly levné ale byly také dost ošizené. Vnější pláště málo tepelně isolované, střechy ploché, také málo tepelně isolované, a s tehdejšími materiály dost často zatékaly. Také ve fasádních spárách docházelo k prosakování. Ale co, bydlili jsme. (To byla ta rozsáhlá výstavba v Praze např. na Petřinách, v Ostravě Porubě a na mnoha dalších místech. Těch bytů byly statisíce, celá města). Už jsem v jedné vzpomínce psal, že v podstatě bez zadlužení a se žalostným platem mladého průmyslováka jsem ve svých 25 letech měl byt 2+1. (V našem fabrickém družstvu nic mimořádného: v onom roce v bytovce se 14 byty nás bylo 9 svobodných).

A v roce 2010 měl tento objekt už skoro půl století života za sebou a potřeboval pořádnou rekonstrukci. Přinejmenším novou střechu, fasádu, a okna. Samozřejmě s podstatně lepšími tepelnými isolacemi.

A tak se rekonstrukce svezla s módní akcí zateplování. Tu rekonstrukci bylo potřeba dělat tak jako tak. A v tomto objektu (který jsem už opustil) vyšly myslím náklady asi na 110 tisíc na byt. Ty by byly nutné stejně vynaložit.

A to je myslím podstatné: většina bytových objektů, stavěných zrychleným tempem po roce 1960 stejně už potřebovala a potřebuje rozsáhlé rekonstrukce. Nedostatky a hříchy dřívějších technologií jsou známé a bylo a je potřeba je napravit. Doba také pokročila, na ploché střechy jsou nové materiály, atd. Myslím proto, že není na místě vypočítávat, jak je tzv. zateplování neekonomické. Takové úvahy mně připadají úplně jalové, když ty rekonstrukce jsou stejně zapotřebí.

I na venkově došlo po roce 2000 k rozsáhlým rekonstrukcím domů, ve vnitrozemí i v pohraničí osídleném po válce. Někde to spojili se zateplením (a náklady na zateplení dělaly jen menší část veškerých nákladů), jinde jen otloukli staré omítky, udělali nové, nové střechy, vnitřní rozvody atd. (A jak se dá spočítat ekonomická efektivnost akce, kdy stavebník omlátí starou omítku a udělá novou, to vážně nevím. Na to holt nemám doktorát).

Jen s romantickými roubenkami se toho moc dělat nedalo, a pokud ano, bylo to mimořádně technologicky náročné.

A jak toho zateplování využili ptáci nebeští (co nesejíť a přece žnou)? Snad rorýsové, nebo jiné druhy ptáků záhy objevili, že do fasád polepených polystyrenem se dají snadno vyklovávat díry na hnízda.

A tak k nemalé zlosti některých společenství vlastníků bytů se ve fasádách objevily otvory, ve kterých hnízdí proradní ptáci. (Kdybych ty hnízdící ptáky neviděl na vlastní oči, tak bych nevěřil, že se může pták uchytit drápky na svislé stěně a vyklovat do fasády díru pro hnízdo).

Totéž se přihodilo jednomu mému potomku v jeho RD, také zateplil, dražšími deskami minerální vlny – to aby zeď dýchala, ale nově vzniklý otvor do fasády pod střešním okapem už musel nechat být (chytrý pták: do hnízda mu neprší, a to prokloval i perlinku, kterou byla tepelná isolace potažená). Kdyby to mladej zazdil, bude pták klovat vedle. Ostatně ta díra do zdi pod okapem má průměr jen asi 5 cm, s tím se dá prostě žít.

PS.: Není to aktuální téma v současné ponuré době, o které tu píše řada aktivních autorů, ale ti ptáci mne docela pobavili.

Autor: Josef Komárek | čtvrtek 30.3.2017 13:50 | karma článku: 20.08 | přečteno: 616x

Další články blogera

Josef Komárek

Zločiny komunismu vs. válkychtivost amerických presidentů vs. bengálský hladomor.

Co mají tyto dějinné události přibližně shodné? Počet obětí kolem 10 miliónů! U nás však propagandisticky „vyhrávají“ jen ty zločiny komunismu. Ostatní se nevzpomíná. Pojem válkychtivost amerických presidentů jsem si nevymyslel.

8.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 509 | Diskuse

Josef Komárek

O tom, jak komunisti zničili průmysl, zničili zemědělství, zničili venkov, atd.

Také o harmonii v letech 1970-90. O tom tady několik autorů už napsalo řadu hloupostí. Mně byl komunistický režim také do jisté míry protivný, ale to není důvod k tomu psát hlouposti. A protivný? To vůbec nelze srovnat...

21.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 40.16 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Josef Komárek

Jakou hrozbou pro nás může být bundeswehr.

Nevím ovšem, v jaké fysické kondici se nachází naše armáda. Ale v Německu se stal podivný případ, který mi vrtá hlavou. V červenci t.r. vyrazila skupina důstojnických čekatelů na menší pochod, jen 6 km.

12.9.2017 v 14:40 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 1657 | Diskuse

Josef Komárek

Ještě k jednomu výroku pana Jáchyma Topola.

Probíhá v hlavách pražských kavárenských intelektuálů Steinerův útok? Co to byl Steinerův útok? To byla drobná episoda v posledních dnech tisícileté Hitlerovy říše.

5.9.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.57 | Přečteno: 1708 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radomír Stárek

Výměna vedení nebo rekonstrukce energetické sítě a omezení vlastnických práv

Máte na Vašem pozemku vedení elektřiny, plynu, vody apod. již několik desetiletí a nikdy jste nedostali žádnou náhradu? Teď svitla naděje majitelům pozemků - obcím i občanům.

20.11.2017 v 19:28 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 568 | Diskuse

Karel Trčálek

A kdy se ultrakatolíci omluví prof. Halíkovi?

Vážený bloger pan Kavka se ptá, kdy se prof. Halík omluví kardinálu Dukovi. Ale když po nějaké osobě chceme omluvu, mohli bychom se jí taky omluvit za to, co jsme na ni nakydali, a nenakydali jsme toho na ni zrovna málo, že

20.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 531 | Diskuse

Martin Faltýn

Partajní hrátky

Jistě řada z vás zná britský sitcom Jistě, pane ministře i pokračování Jistě, pane premiére. Je neuvěřitelně nadčasový. I vzhledem k tomu, co nám předvádějí poslanci při svém prvním zasedání.

20.11.2017 v 18:04 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 319 | Diskuse

Pavel Nitka

Všichni chtějí dobro, jen si ho každý představuje jinak

Přiznávám, jsem občas masochista. Občas si prostě vědomě způsobuji utrpení a nevadí mi to. Dokonce si to i užívám. Třeba zrovna dnes. Dobrovolně sleduji ustavující schůzi PS PČR...

20.11.2017 v 16:11 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 817 | Diskuse

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 724 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 34.12 Průměrná čtenost 1841
Senior - bývalý systémový inženýr.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.