Také jsem se necítil ubohým zakomplexovaným buranem.

27. 06. 2017 13:50:37
Co všechno se člověk nedozví o pražských kavárenských intelektuálech (díky panu Petříkovi). Což jsou převážně individua, která plodí jen slova, slova, slova ..., a pohrdají obyčejnými pracujícími lidmi, kteří je celý život živí.

Neboť i ti kavárenští intelektuálové denně jedí potraviny, které někdo vyprodukoval, nosí oblečení, které někdo ušil, bydlí v bytech, které někdo postavil a jezdí v autech, která někdo vyrobil na pásech v taktu 90sec. Přesto takovými lidmi pohrdají a nestydí se nazývat je ubohými zakomplexovanými burany. Tak nevím, kdo je tady skutečným ubožákem.

Mně byla komunistická diktatura také protivná, ale jen protivná. Měl jsem generačně štěstí: narodil jsem se tak, že jsem období zločinů zhruba v letech 48 až 58 přežil coby mládenec. A při pohledu z dneška si vlastně nemohu stěžovat: panelákový byt 2+1 jsem pořídil už ve svých 24 letech bez zadlužení, později jsme pořídili auto a velký dům s velkou zahradou na venkově. Také bez zadlužení. V mých 31 letech jsme byli už plně zařízeni (nic výjimečného, takových nás bylo v okolí spousta). Čehož si užíváme do dneška, dnes samozřejmě s nezbytným bazénem. Ale menší bazének jsme měli už v 80.letech, z pražské Kotvy. Tehdy ovšem byl problém s údržbou vody, bazénová chemie se začala pořádně rozvíjet až v posledních letech. Před tím jsme měli kanoe, a za svobodna i pak ještě jsme o dovolených sjeli se známými řadu řek. Ts! To byla paráda! Mám být proto buranem?

Jak už jsem popudil některé čtenáře, diktaturu jsem si moc nebral, záhy jsem zjistil, že ledaskde je chleba o dvou kůrkách. Např. z dávné reportáže na západní TV ze španělské dělnické rodiny, kde koupě chladničky byla rodinnou událostí.

Nebo někdy v 70.letech jsem viděl v západoněmecké TV reportáž z USA z toho báječného města New Yorku. Nějaká ušlechtilá dobročinná organizace tam začala pořádat pro děti z chudých čtvrtí letní tábory. To byly děti (podle tehdejší citace), které většinou nikdy neviděly louku, pasoucí se krávu nebo les. Tak je začali vyvážet do přírody, zpočátku ve dvoutýdenních turnusech, které pak pro obrovský zájem zkrátili na týdenní, aby se dostalo na více dětí.

Tak s tím naše děti neměly problémy, trávily v přírodě každý víkend, a samozřejmě i celé prázdniny. A mne tehdy otravovala zločinná diktatura v podstatě jen tím, že očekávala, že ji přijdu jednou ročně oslavovat na 1.máje – což jsem někdy učinil, a někdy ne.

Mimochodem: právě byl uveřejněn průzkum o životě dětí v asi 40 vyspělých zemích, a USA se ocitly někde v poslední pětce. Skoro 10% dětí tam má dokonce problém se vůbec řádně najíst. No není to ostudné?

A ptal se ten pan Jáchym Topol venkovanů, jak prožívali minulou éru? Tady bylo nedaleko velké JZD, a ti jézéďáci rozhodně nebyli otrávení. JZD mělo asi 35 kombajnů, k nám na konci vesnice přiléhá pole dobrých 150ha, a pamatuji, s jakým rozjařením tady jezdilo najednou až 20 kombajnérů při sklizni. Je toto podstata buranismu?

Matně si pamatuji, že jméno Jáchym Topol se objevovalo snad už v době normalisace. Nevím, psal nějaké hry, nebo básně? Už dávno mne přestali pražští kavárenští intelektuálové zajímat. A jejich wertherovská utrpení nad buranským českým národem jsou mi k smíchu. To co plodí, to je pod lidskou úroveň. A zejména to, jak opovrhují pracujícími lidmi, vytvářejícími reálné hodnoty, považuji přímo za odporné. Nevím jak komu, ale mně připadají jako omezenci. Jak omezeně vnímají realitu života. Jak je vůbec nenapadne, že různí lidé mají různé životní hodnoty, různé postoje, různé priority, různé radosti. Podle mne byl posledním intelektuálem Miroslav Holub, toho jsem dokonce znal osobně, ten už před lety zemřel.

Ale rozhodně jsem se za minulé éry necítil tak znechuceně, jako posledních pár let – v důsledku civilisační zkázy Evropy. Naštěstí práce na zahradě nás s bábinou přece jen oblažuje a drží při zemi. A ráno na zahradě po páté, když panuje vůkol hluboké ticho, to je úplně boží.

A na kulturu mi stačí klasická hudba, opery a balety, které si nahrávám ze západních satelitů. Např. poslední AIDA z Verony je úplně skvělá. Tam se nedá nic okecat.

(Zdroje jsou uvedeny v příspěvku pana Petříka 23.6.)

Autor: Josef Komárek | úterý 27.6.2017 13:50 | karma článku: 40.28 | přečteno: 2310x

Další články blogera

Josef Komárek

Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?

Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.

22.2.2024 v 12:55 | Karma článku: 33.17 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Josef Komárek

Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

8.2.2024 v 12:50 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 874 | Diskuse

Josef Komárek

Kamouček ouver (communications check over).

Tak tohle jsme slyšeli ze sluchátek na Klínovci v té mírové pohodě roku 1960. To hlásili ve dne v noci LOPáci, co jezdili v džípech na bavorské straně šumavské hranice. LOP byly americké Lehké Obrněné Pluky.

31.1.2024 v 12:50 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 444 | Diskuse

Josef Komárek

Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.

Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.

4.1.2024 v 13:50 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 567 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 347 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 291 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 510 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 27.99 Průměrná čtenost 1567
Senior - bývalý systémový inženýr.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...