Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se liší Petr Pavel od Emanuela Moravce?

Vlastně nic moc. Oba důstojníci, oba přeběhlíci. Emanuel Moravec se v květnu 45 zastřelil, to pro Petra Pavla byla nejvyšší mravní hodnotou kariéra. Nejspíš vyslepičil v NATO vše, co věděl o armádách Neporazitelného Tábora Míru.

Také byl zato nepochybně odměněn. To voják (in memoriam desátník) Rudolf Šmatlava bral vojenskou přísahu vážně. Také ho to stálo život. Slováka Rudolfa Šmatlavu zastřelila v Praze skupina skautských tzv. „odbojářů“ 6.12.1952 u zdi židovského hřbitova (blízko dnešní stanice metra Želivského – je to právě 70 let), když přepadla hlídku čtyř vojáků, kteří šli večer ze strážní služby (a to už měli zbraně na zádech a vybité). Chtěla se ta skupina lépe vyzbrojit – těmi zbraněmi od vojáků, a Rudolf Šmatlava se nedal. Skupina začala střílet, a R.Šmatlava byl zavražděn (do dneška je to tam dost pusté místo). Léta tam pak byla na zdi pamětní deska, která byla po r. 1990 odstraněna, místo přezděno a přemalováno. Tak se „upravují“ historie (já kolem té pamětní desky občas chodil). Ta teroristická skupina byla dopadena až za dlouho, její kápo Vladivoj Tomek byl pak popraven až v r. 1960 – a byla to údajně poslední taková poprava v ČSR (vše lze dohledat ve wikipedii).

Bývalý soudruh Pavel si zřejmě takové starosti s vojenskou přísahou nedělal. Tak takové individuum se chystá část národa zvolit svým prezidentem? Individuum bez kouska morální integrity, individuum kam vítr tam plášť? Individuum, kterému by dokonce jeden zdejší autor stanovil diagnósu „podstatné mozkové poruchy“ (tuto diagnósu před lety tento autor stanovil totiž občanům, kteří byli v KSČ a KSČM). Jenže je taková diagnósa použitelná i pro pana (dříve soudruha) Pavla. Jakou ideologii vlastně pan Petr Pavel vyznával? Tu, která více vynášela? Jaká je na to diagnósa?

Soudruh Pavel také vojáčkoval v době, kdy to bylo docela bezpečné povolání. Byli jsme přece součástí Neporazitelného Tábora Míru. Byla sice studená válka, ale za tehdejší studené války se obě mocenské skupiny k sobě chovaly v zásadě slušně – na rozdíl ode dneška. V letech 1970-90 jsme paradoxně v Evropě prožívali nejklidnější a nejmírovější údobí celé poválečné doby. Heslem doby bylo tehdy „mírové soužití dvou soustav“, atd.

V podstatě o tehdejším vojáčkování platilo to, jak se o něm už kdysi roztomile vyjádřil Tolstoj, když napsal: Bible praví, že nečinnost, zahálka, byla podmínkou blaženosti prvního člověka před jeho pádem. Sklon k zahálce mu zůstal i po jeho pádu, avšak kletba na člověku stále lpí a neprojevuje se jen tím, že musíme chléb svůj dobývat v potu tváře, nýbrž i tím, že ani nemůžeme být nečinní a nic si z toho nedělat. Oddáváme-li se zahálce, činí nám tajný hlas výtky. Kdyby byl člověk v nečinnosti schopen dosáhnout pocitu, že je užitečný a ža plní svou povinnost, našel by v něm alespoň kousek prvotní blaženosti. A takové povinné zahálce bez výčitek svědomí se těší celý jeden stav – stav vojenský. A právě tato povinná zahálka bez výčitek svědomí byla a bude hlavní příčinou, proč je vojenská služba tak přitažlivá. Tolik Tolstoj.

Samozřejmě bylo snadné vyhnout se členství v KSČ – i když v armádě to bylo jinačí. Nás, co jsme se vyhnuli členství v KSČ, byly přece milióny. Přesto v 80.letech už bylo v celé republice v partaji asi 1,6 miliónu lidí, v Čechách asi milión, tedy prakticky každý šestý dospělý člověk byl už v partaji. Partajníci už o další ani neměli zájem. A dokonce v té době byl vstup do partaje už na pořadníky – tedy alespoň v Praze (to vím z doslechu). A ještě do podzimka r.89 se tam tlačili další jednotlivci. To bylo totiž tak: v 80.letech už partaji prý vadilo, že v Praze už z partaje téměř vymizely modré límečky a do partaje se tam cpaly jen bílé límečky. A partaj prý nechtěla stranu jen úředníků. Tak byly limitované pořadníky, v naší organizaci, která měla na 400 duší a už přes 100 partajníků, prý byly povoleny pro vstup jen 2 kusy ročně.

Tehdejší partajníci byli převážně lidé-kariéristé, kteří pak hned po vypuknutí svobody zahodili rudé knížky, někteří restituovali majetky, protože to byli potomci dřívějších majetných lidí – ti vždycky vědí, kam se přilepit (např. jeden z mladých kariéristů z našeho podniku restituoval po vypuknutí svobody v Dejvicích 5 domů – nic překvapivého), rychle se překabátili, hned začali podnikat, atd. Tenhle segment populace existuje stále, jdou za tím, co je výhodnější.

V armádě to samozřejmě fungovalo jinak. A v civilu také jinak. Když jsem začal dělat v jednom pražském ČKD, tak tam byl vliv KSČ značný, a také tam bylo dost protivné ovzduší. Když jsem později přešel do inženýrské branže, tak tam panovala v podstatě pohodová, to jest dělná atmosféra. Také tam byli partajníci, ale chovali se v zásadě slušně, nikdy jsem nezažil, že by byl někdo nějak poškozen nebo dokonce profesně likvidován, v profesní úspěšnosti byla v této branži rozhodující odbornost, a bylo i mnoho nepartajníků zaujímajících vedoucí postavení.

Ono je to s těmi prezidentskými kandidáty ale těžké. Už před pěti lety jsem napsal příspěvek „Tableau presidentských kandidátů - kolik je mezi nimi naprostých nul“. Nějak se od té doby toho moc nezměnilo. Nějak nám chybějí zasloužilí politici, kteří by se osvědčili svou dlouholetou službou veřejnosti. A tak se hlásí kandidáti, o kterých toho moc nevíme (nebo také vůbec nic). Není vůbec snaha těchto kandidátů „dělat“ prezidenta také projevem „podstatné mozkové poruchy“? – já mám aspoň takové podezření. Ani nevím, jakou propagandu ti kandidáti hlásají, u nás na venkově jsem ještě žádný billboard nezahlédnul.

To americký prezident Herbert Hoover během své volební kampaně 1928 to měl jednoduší. Ten vedl propagandu pod heslem: „Volte prosperitu! Mým programem je kuře v každém hrnci a auto v každé garáži“. To bylo ovšem pouhý rok před tím, než na podzim 1929 došlo ke krachu na newyorské burze, kterou údajně způsobila naprosto nezodpovědná finanční „politika“ USA. Následovala mnohaletá krize, která zasáhla celý svět, v Německu přispěla k vítězství nacistů, a pak k nejhorší válce všech dob, a všude k bídě, …,atd. Naši kandidáti by ještě tak mohli zmiňovat to kuře, o těch autech se nejspíš zmiňovat nebudou. Ty budou v dohledné době už jen pro bohaté.

A s těmi našimi voliči je to také problematické. Už Winston Churchill napsal: …Národy a vlády nepřijímají vždy racionální rozhodnutí. Někdy přijímají šílená rozhodnutí, nebo se vlády zmocní hrstka lidí, která donutí všechny ostatní, aby je poslouchali a pomáhali jim v jejich hlouposti.

Zdá se, že toto prožíváme na vlastní kůži.

Autor: Josef Komárek | středa 7.12.2022 13:44 | karma článku: 23,71 | přečteno: 621x
  • Další články autora

Josef Komárek

Skutečně stáli lidé ve frontách a nevěděli, zda se na ně dostane?

Tak to skutečně bylo! A to v letech 1945 až 50. A ke všemu ještě bylo v r.47 sucho a neúroda, na kterou nám USA odmítly prodat obilí, ale ze SSSR přišlo několik set tisíc tun. Žalostná byla úroveň zásobování zejména na venkově.

22.2.2024 v 12:55 | Karma: 33,23 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

8.2.2024 v 12:50 | Karma: 33,92 | Přečteno: 888x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Kamouček ouver (communications check over).

Tak tohle jsme slyšeli ze sluchátek na Klínovci v té mírové pohodě roku 1960. To hlásili ve dne v noci LOPáci, co jezdili v džípech na bavorské straně šumavské hranice. LOP byly americké Lehké Obrněné Pluky.

31.1.2024 v 12:50 | Karma: 17,17 | Přečteno: 447x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak je to s vražděním v době po vypuknutí svobody.

Tohle málokdo sleduje, ale už jsem o tom psal. Podle novodobé statistiky bylo v ČR v r.1989 zavražděno 140 lidí. Po vypuknutí svobody bylo za následujících 31 let povražděno zhruba 6600 lidí.

4.1.2024 v 13:50 | Karma: 18,64 | Přečteno: 568x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je nejvyšší čas založit Ústav pro Studium Servilních a Lokajských Režimů.

Je prostě potřeba postavit studium a analýzu servility a lokajství na vědecké základy. Protože to přece není normální, aby v naší zemi tolik vládců a politiků sloužilo cizím zájmům a škodilo vlastní zemi.

23.11.2023 v 13:53 | Karma: 34,60 | Přečteno: 831x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je toho víc, co nebylo sedmnáctého zmiňováno.

Nežili jsme přece v izolované bublině. Už více let byla v Polsku aktivní Solidarnost s Walensou v čele. Ale podle mne největší průlom do bourání diktatur učinili Maďaři, když v létě 89 zcela otevřeli hranice do Rakouska.

19.11.2023 v 14:54 | Karma: 23,49 | Přečteno: 675x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Rady starého řidiče vlastní vnučce s čerstvým řidičákem.

I když mi některé zkušenosti chybějí. Např. nikdy jsem na silnici nepotkal staříka, který by jel čtyřicítkou. To jenom jednu zdejší milostivou paní takové individuum zdržuje. U nás na venkově jezdí 40 jen traktory. Objevují se...

15.11.2023 v 12:52 | Karma: 22,62 | Přečteno: 748x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Už je to tutovka: česká kotlina je nezpůsobilá pro produkci sluneční a větrné elektřiny.

Někdo by to měl šetrně sdělit Fialovi, aby si nedělal zbytečné starosti, že ČR zaostává v produkci sluneční a větrné elektřiny. Kdo sleduje počasí v Čechách od září m.r., mohl postřehnout, že bylo převážně zataženo a bez větru.

6.4.2023 v 12:50 | Karma: 34,17 | Přečteno: 953x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Počasí setrvalé: většinou zataženo a bezvětří. Co si s tím pan Fiala počne?

Z toho žádnou zelenou elektřinu nevyrobí. Takovou zimu jsem snad ještě nezažil. Vynořuje se totiž problém: tatáž klima-změna (pokud opravdu existuje?), která nutí fanatiky propagovat soláry a vrtule – zároveň zabraňuje jejich...

2.3.2023 v 13:50 | Karma: 32,15 | Přečteno: 726x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak to bylo se sirupy z Jihočeské Fruty? A jak jsme se ocitli v Absurdistánu?

Další neaktuální vzpomínka, jak to bylo občas za socialismu zábavné. Někdy v 80.letech chtěla strana a vláda doplnit valutové příjmy, a tak došlo ke zvýšenému exportu cukru. Na trhu nechyběl, to zákazníci nepoznali, ale ...

23.2.2023 v 13:50 | Karma: 28,32 | Přečteno: 804x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Kdo jsou u nás nejčastějšími majiteli nemovitostí? Senioři!

Pan Švejnar, který má zřejmě dojem, že může mluvit do všeho, se nechal slyšet, že vláda by se měla zaměřit na daň z nemovitostí, ale ulevit lidem jinde. Což svědčí o tom, že pan Švejnar neví, o čem mluví.

15.2.2023 v 12:50 | Karma: 37,29 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jak jsme se bavili v 50. a 60. letech.

Když nedávno odešla Gina Lollobrigida do filmového nebe, zavzpomínal jsem, jakými filmy jsme se bavili v 50. a 60. letech. Kdyby někdo sepsal cizí filmy v 50., 60., 70., a 80.letech, docela bychom se podivili, co tu bylo italských

8.2.2023 v 13:50 | Karma: 26,62 | Přečteno: 668x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

30.leden 1933 – nejhorší datum 20.století.

Sice někteří označují za nejhorší událost 20.století bolševickou revoluci 1917 – ale její následky jsme v naší zemi přežili bez velkých ztrát. To jmenování Hitlera kancléřem 30.1.1933 přineslo naší zemi následky nesrovnatelné.

1.2.2023 v 13:50 | Karma: 15,75 | Přečteno: 332x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Jaká zelená energie? Když celý podzim nesvítí slunce a nefouká vítr!

Aspoň zde na severozápadě Čech. Letošní podzim si toho bedlivě všímám. Sice byl teplý podzim, hodně pršelo, ale od konce září jen ojediněle zasvitlo slunce a prakticky nefouká vítr. Tak jakápak „sluneční a větrná“ elektřina?

22.12.2022 v 13:54 | Karma: 45,65 | Přečteno: 9128x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Hold okresnímu podniku Nýřany – provozu XII.sjezdu KSČ.

Ano! Tento podnik vyráběl skvělý selský nábytek MASIV z přírodní masivní borovice. Prodával se v železářství Rott a souprava stůl, 3 židle, štokrle a lavice stála 1515 Kčs. Pak jsem v Doksech a v Roudnici koupil další borové...

8.12.2022 v 13:55 | Karma: 31,59 | Přečteno: 933x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Životní styl první republiky – další programová břečka z produkce ČTV.

Zaměřená na eleganci a noblesu. Zejména je noblesní, jak za masarykovského režimu v letech 1920 až 33 téměř každoročně četníci stříleli do demonstrací a hladových pochodů nezaměstnaných. Povraždili 60 až 80 lidí vč. žen a dětí.

10.11.2022 v 13:50 | Karma: 35,25 | Přečteno: 1446x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Malé zamyšlení nad povídkovou tvorbou Josefa Škvoreckého.

Aneb čeho si všímal on, a čeho jsem si všímal já. Já jsem byl ovšem mladší o 15 let, takže když on psal povídky datované v r. 1955, tak jemu bylo už 31 a mně teprve šestnáct. Ale ty rozdílné životní prožitky stojí za zaznamenání.

20.10.2022 v 13:50 | Karma: 18,70 | Přečteno: 459x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Barvoslepí kritici socialismu zřejmě trpěli zrakovou poruchou - postrádali barevné vidění.

Jinak by tu nemohli občas psát o všudypřítomné šedi, nebo jak bylo všechno šedivé, atd. To já – jakkoliv mně byl komunistický režim protivný – vždy jsem viděl vše v barvách. A ten režim jsem si ani moc nebral.

6.10.2022 v 13:50 | Karma: 32,88 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Ještě štěstí, že v naší zemi funguje kapitalismus lépe, než jinde v Evropě.

Jen díky tomu může být u nás všechno dražší než jinde, také inflace je dvojnásobná než v Německu. To je způsobeno lepším fungováním kapitalismu. Není třeba vymýšlet bludné teorie, čím je to způsobeno – způsobil to kapitalismus.

12.5.2022 v 13:55 | Karma: 27,86 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní

Josef Komárek

Je to takové neštěstí žít ve lži?

Cha, vždyť ve lžích žijeme neustále a je zjevné, že čím dál víc. Citoval zde před nedávnem jeden vážený autor slova z jakéhosi Havlova dopisu G. Husákovi z 8.4.1975. Psal v něm Havel o tom, jak a proč společností prorůstá strach,...

5.5.2022 v 13:55 | Karma: 26,88 | Přečteno: 705x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 156
  • Celková karma 28,11
  • Průměrná čtenost 1567x
Senior - bývalý systémový inženýr.

Seznam rubrik