Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také jsem se necítil ubohým zakomplexovaným buranem.

27. 06. 2017 13:50:37
Co všechno se člověk nedozví o pražských kavárenských intelektuálech (díky panu Petříkovi). Což jsou převážně individua, která plodí jen slova, slova, slova ..., a pohrdají obyčejnými pracujícími lidmi, kteří je celý život živí.

Neboť i ti kavárenští intelektuálové denně jedí potraviny, které někdo vyprodukoval, nosí oblečení, které někdo ušil, bydlí v bytech, které někdo postavil a jezdí v autech, která někdo vyrobil na pásech v taktu 90sec. Přesto takovými lidmi pohrdají a nestydí se nazývat je ubohými zakomplexovanými burany. Tak nevím, kdo je tady skutečným ubožákem.

Mně byla komunistická diktatura také protivná, ale jen protivná. Měl jsem generačně štěstí: narodil jsem se tak, že jsem období zločinů zhruba v letech 48 až 58 přežil coby mládenec. A při pohledu z dneška si vlastně nemohu stěžovat: panelákový byt 2+1 jsem pořídil už ve svých 24 letech bez zadlužení, později jsme pořídili auto a velký dům s velkou zahradou na venkově. Také bez zadlužení. V mých 31 letech jsme byli už plně zařízeni (nic výjimečného, takových nás bylo v okolí spousta). Čehož si užíváme do dneška, dnes samozřejmě s nezbytným bazénem. Ale menší bazének jsme měli už v 80.letech, z pražské Kotvy. Tehdy ovšem byl problém s údržbou vody, bazénová chemie se začala pořádně rozvíjet až v posledních letech. Před tím jsme měli kanoe, a za svobodna i pak ještě jsme o dovolených sjeli se známými řadu řek. Ts! To byla paráda! Mám být proto buranem?

Jak už jsem popudil některé čtenáře, diktaturu jsem si moc nebral, záhy jsem zjistil, že ledaskde je chleba o dvou kůrkách. Např. z dávné reportáže na západní TV ze španělské dělnické rodiny, kde koupě chladničky byla rodinnou událostí.

Nebo někdy v 70.letech jsem viděl v západoněmecké TV reportáž z USA z toho báječného města New Yorku. Nějaká ušlechtilá dobročinná organizace tam začala pořádat pro děti z chudých čtvrtí letní tábory. To byly děti (podle tehdejší citace), které většinou nikdy neviděly louku, pasoucí se krávu nebo les. Tak je začali vyvážet do přírody, zpočátku ve dvoutýdenních turnusech, které pak pro obrovský zájem zkrátili na týdenní, aby se dostalo na více dětí.

Tak s tím naše děti neměly problémy, trávily v přírodě každý víkend, a samozřejmě i celé prázdniny. A mne tehdy otravovala zločinná diktatura v podstatě jen tím, že očekávala, že ji přijdu jednou ročně oslavovat na 1.máje – což jsem někdy učinil, a někdy ne.

Mimochodem: právě byl uveřejněn průzkum o životě dětí v asi 40 vyspělých zemích, a USA se ocitly někde v poslední pětce. Skoro 10% dětí tam má dokonce problém se vůbec řádně najíst. No není to ostudné?

A ptal se ten pan Jáchym Topol venkovanů, jak prožívali minulou éru? Tady bylo nedaleko velké JZD, a ti jézéďáci rozhodně nebyli otrávení. JZD mělo asi 35 kombajnů, k nám na konci vesnice přiléhá pole dobrých 150ha, a pamatuji, s jakým rozjařením tady jezdilo najednou až 20 kombajnérů při sklizni. Je toto podstata buranismu?

Matně si pamatuji, že jméno Jáchym Topol se objevovalo snad už v době normalisace. Nevím, psal nějaké hry, nebo básně? Už dávno mne přestali pražští kavárenští intelektuálové zajímat. A jejich wertherovská utrpení nad buranským českým národem jsou mi k smíchu. To co plodí, to je pod lidskou úroveň. A zejména to, jak opovrhují pracujícími lidmi, vytvářejícími reálné hodnoty, považuji přímo za odporné. Nevím jak komu, ale mně připadají jako omezenci. Jak omezeně vnímají realitu života. Jak je vůbec nenapadne, že různí lidé mají různé životní hodnoty, různé postoje, různé priority, různé radosti. Podle mne byl posledním intelektuálem Miroslav Holub, toho jsem dokonce znal osobně, ten už před lety zemřel.

Ale rozhodně jsem se za minulé éry necítil tak znechuceně, jako posledních pár let – v důsledku civilisační zkázy Evropy. Naštěstí práce na zahradě nás s bábinou přece jen oblažuje a drží při zemi. A ráno na zahradě po páté, když panuje vůkol hluboké ticho, to je úplně boží.

A na kulturu mi stačí klasická hudba, opery a balety, které si nahrávám ze západních satelitů. Např. poslední AIDA z Verony je úplně skvělá. Tam se nedá nic okecat.

(Zdroje jsou uvedeny v příspěvku pana Petříka 23.6.)

Autor: Josef Komárek | úterý 27.6.2017 13:50 | karma článku: 40.05 | přečteno: 2269x

Další články blogera

Josef Komárek

O tom, jak komunisti zničili průmysl, zničili zemědělství, zničili venkov, atd.

Také o harmonii v letech 1970-90. O tom tady několik autorů už napsalo řadu hloupostí. Mně byl komunistický režim také do jisté míry protivný, ale to není důvod k tomu psát hlouposti. A protivný? To vůbec nelze srovnat...

21.9.2017 v 13:55 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 2403 | Diskuse

Josef Komárek

Jakou hrozbou pro nás může být bundeswehr.

Nevím ovšem, v jaké fysické kondici se nachází naše armáda. Ale v Německu se stal podivný případ, který mi vrtá hlavou. V červenci t.r. vyrazila skupina důstojnických čekatelů na menší pochod, jen 6 km.

12.9.2017 v 14:40 | Karma článku: 36.63 | Přečteno: 1602 | Diskuse

Josef Komárek

Ještě k jednomu výroku pana Jáchyma Topola.

Probíhá v hlavách pražských kavárenských intelektuálů Steinerův útok? Co to byl Steinerův útok? To byla drobná episoda v posledních dnech tisícileté Hitlerovy říše.

5.9.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.44 | Přečteno: 1664 | Diskuse

Josef Komárek

Jak jsem utíral uplakaný dětský obličejíček hadrem na podlahu.

Tedy vlastně neutíral, ale s černým humorem sobě vlastním jsem to naznačil, ale ona se vnučka nedala. Rozesmál mě příspěvek pana Zbyška Hlinky (24.8.).

30.8.2017 v 13:50 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Bankrot slušnosti a poctivosti na české politické scéně

Naše země se může pochlubit výbornými herci, zpěváky, skladateli, lékaři, vědci, sportovci, spisovateli, režiséry i dalšími, kteří dělají svou profesi poctivě. Ale naši politici?

23.9.2017 v 6:47 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 511 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 211 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 33.45 Průměrná čtenost 1850
Senior - bývalý systémový inženýr.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.